Kakulenin Faydaları ve Zararları

Kakulenin Faydaları,Kakule Faydaları,Kakulenin Faydaları ve Zararları,Kakulenin Zararları, Kakule Çayı,Kakule Çayı Nasıl Yapılır,Kakule Çayı Nasıl Demlenir
Son dönemlerde ismini sıklıkla duyduğumuz kakule, zencefilgiller familyasındandır. Baharat ve koku verici olarak kullanılır. Bazı doğu ülkelerinde kakule tohumu kahve tohumuyla beraber toz haline getirilerek kakuleli kahve yapılır. Özellikle Güney Hindistan’ın bataklık ormanlarında yabânî şekilde yetişmektedir. Kakule bitkisi ülkemizde yetişmez. Safran ve vanilyadan sonra, en pahalı baharattır.
Kakulenin Faydaları,Kakule Faydaları
* Sindirim sistemini uyarıcı etkisi vardır.
* İştah açıcıdır.
* Hafızayı güçlendirici özelliği kakulenin yararları arasındadır.
* Gaz söktürücüdür.
* Ağız kokusunu gidermek için kullanılabilir. Bir çay kaşığı kakule tohumu çiğnenerek yutulur.
* Hazımsızlık için faydalıdır.
Kakule Çayı,Kakule Çayı Nasıl Yapılır,Kakule Çayı Nasıl Demlenir
Bir kahve kaşığı kakule bir bardak kaynar suya konulur ve 10 dakika demlendikten sonra süzülerek içilir. Kakule kaynatılmamalıdır.
Öğütülmüş şekilde satılan kakule aromasını yitirir. Bu yüzden kabuklu halde almak gerekir. Kakule meyvası kullanılacağı zaman ezilmelidir. Malabar Kakulesi diğer kakule türleri içerisinde en kaliteli olanıdır.
Kakule Zararları,Kakulenin Zararları
*Akut gastrit, mide ve onikiparmak barsağı ülseri olanlar kullanmamalıdır.
* Hamileler kullanması sakıncalıdır.
Kakulenin Faydaları,Kakule Faydaları,Kakulenin Faydaları ve Zararları,Kakulenin Zararları, Kakule Çayı,Kakule Çayı Nasıl Yapılır,Kakule Çayı Nasıl DemlenirRelated Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
?